



Nauka kodowania w przedszkolu
Kodowanie to połączenie zabawy ze zdobywaniem umiejętności programistycznych. Dla dzieci są to cenne zajęcia analizowania różnych wariantów wydarzeń, wysnuwania wniosków i planowania działań. Ten sposób pozyskiwania wiedzy, niesie bardzo dużą różnorodność i zmusza dziecko do bycia uważnym i pobudza do działania, kształtuje takie kompetencje jak kreatywność, wytrwałość, oraz umiejętność współpracy. Zajęcia te mają charakter ogólnorozwojowy i wpływają pozytywnie na różne sfery funkcjonowania dziecka, a ponadto odbywają się w przyjaznej atmosferze.



Zajęcia z kodowania w przedszkolu realizowane są w ramach czesnego:
- w każdej grupie wiekowej 1 x w TYGODNIU przez osobę posiadającą uprawnienia do prowadzenia.
Kodowanie, inaczej programowanie, to – najprościej mówiąc – pisanie kodu, który pozwoli nam uzyskać określony efekt w działaniu. Najprościej można go opisać jako kolejność poleceń, które należy wykonać, aby osiągnąć wyznaczony cel.
Słowo program kojarzy się głównie z komputerami i utożsamiane jest przede wszystkim z informatyką. Nic bardziej mylnego! Programowanie jest częścią każdej sfery życia i ma początek dużo wcześniej, przed uruchomieniem komputera.
Kodowanie w przedszkolu – cele:
W trakcie zajęć z kodowania dzieci poznają podstawowe zagadnienia programistyczne, wykorzystując do pracy urządzenia tj. komputer, ozobot, oraz zabawy offlinowe bazujące na naturalnej aktywności dziecka i wykorzystaniu przedmiotów codziennego użytku.
Na czym polega kodowanie w przedszkolu?
- Na zajęciach kodowania i programowania dzieci uczą się logicznego myślenia, zasad współpracy i jednocześnie podstaw programowania. Zajęcia te mają charakter ogólnorozwojowy i wpływają pozytywnie na różne sfery funkcjonowania dziecka, a ponadto odbywają się w przyjaznej atmosferze.
Kodowanie dla przedszkolaków – dlaczego warto?
Współczesna edukacja stawia na rozwój kompetencji przyszłości. Należą do nich właśnie kodowanie, myślenie algorytmiczne i programowanie. Nauka kodowania w przedszkolu pozwoli już na wczesnym etapie zapoznać się z nowoczesnymi technologiami, ale to nie wszystko. To także sposób na rozwój logicznego myślenia, umiejętności analizy i wyciągania wniosków. Dzieci uczą się poprzez zabawę, a zajęcia są dostosowane do ich wieku i możliwości – dzięki temu są naturalne, atrakcyjne i wciągające.
Kodowanie w przedszkolu – zabawy połączone z nauką
Rodzice często zastanawiają się, na czym polega kodowanie w przedszkolu. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o programowanie z użyciem komputera czy pisanie skomplikowanego kodu. Dzieci zaczynają od zrozumienia ciągów przyczynowo-skutkowych, tworzenia sekwencji i wzorów oraz rozpoznawania schematów. Takie umiejętności pomagają w podejmowaniu odpowiednich decyzji i lepszym zrozumieniu na późniejszych etapach. Kodowanie i dekodowanie w przedszkolu odbywa się w formie zabawy – wykorzystujemy plansze, maty edukacyjne, karty obrazkowe i klocki.
Ruch i zabawa – kodowanie na dywanie w przedszkolu
Jakie metody sprzyjają nauce tego typu umiejętności? Stawiamy m.in. na kodowanie na macie w przedszkolu i kodowanie na dywanie. Dzieci mogą np. poruszać się po polach, układać trasy dla małego robocika czy kierować postacią zgodnie z ustalonym kodem. Takie podejście pozwala na zrozumiałą wizualizację problemów i rozwijanie orientacji przestrzennej. To idealne połączenie ruchu, myślenia i współpracy w grupie – skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej i zapewnić swojemu dziecko to, co najlepsze.
Nauka kodowania w przedszkolu – inwestycja w przyszłość
Dlaczego warto postawić na naukę kodowania w przedszkolu? To przede wszystkim doskonały sposób na kształtowanie kompetencji cyfrowych i logicznych już od najmłodszych lat. Badania pokazują, że dzieci, które mają kontakt z kodowaniem, lepiej radzą sobie z późniejszą nauką matematyki, rozwiązywaniem problemów i pracą zespołową. W efekcie możemy zaoferować naszym wychowankom mocny start nie tylko w dalszej edukacji, lecz także w codziennym życiu, a nawet w przyszłej karierze.
Kodowanie w przedszkolu obejmuje zabawy na macie i na dywanie, jak również gry planszowe, układanki logiczne, rysowanie wzorów czy odgadywanie szyfrów. Dzięki różnorodności form nauki dzieci nie tylko skutecznie się uczą, lecz także pozostają zaangażowane i rozwijają swoją kreatywność w różnych obszarach. Zapraszamy do kontaktu, by dowiedzieć się więcej!