Kuchnia w naszym przedszkolu

W Przedszkolu samodzielnie przygotowujemy  jak najmniej przetworzone, smaczne i zdrowe posiłki – wszystkie bez ulepszaczy smaku!
Specjaliści biją na alarm. Prawie połowa maluchów jest niedożywiona! Okazuje się, że przeciętny dziecięcy jadłospis jest źle skomponowany. Dzieci w swoim jadłospisie mają za dużo słodyczy, potraw mącznych, a za mało tych, które zawierają błonnik i witaminy (warzywa i owoce), wapń (mleko i jego przetwory), a także żelazo (czerwone mięso, zielone warzywa liściaste) i „dobre” tłuszcze (ryby morskie). W wieku przedszkolnym kształtują się zdrowe nawyki żywieniowe, dlatego też w naszej placówce staramy się zachęcić skarby do tego, by jadły to, czego najbardziej potrzebuje rozwijający się organizm. W trosce o prawidłowy rozwój przedszkolaków oferujemy codzienne wyżywienie w postaci zbilansowanych posiłków, specjalnie dostosowanych do aktualnej pory roku. Zachowanie właściwych proporcji białek, węglowodanów, tłuszczy i witamin to lokata w dobre zdrowie w dzieciństwie, która zaprocentuje w dorosłym życiu. Menu w naszym przedszkolu ułożone jest z myślą o utrzymaniu prawidłowego metabolizmu rosnącego dziecka i wykształceniu odpowiednich nawyków żywieniowych. UWZGLĘDNIAMY INDYWIDUALNE POTRZEBY DZIECKA- DIETY I ALERGIE POKARMOWE
*Śniadanie, Zupa, Podwieczorek  -przygotowywane przez Przedszkole w warunkach zgodnych z przepisami i normami zatwierdzonymi przez Rejonową Stację Sanitarną w Białymstoku,
*II Dania z Obiadu przygotowywane są w formie cateringu

Godziny podawania posiłków: 8.00 – 8.30 śniadanie, 11.30 – 12.00 obiad, 14.00-14.30 podwieczorek
JADŁOSPIS OGÓLNY 05.09.2022r. – 09.09.2022r.

Poniedziałek 05.09.2022
Śniadanie: Pasta z ciecierzycy z suszonymi pomidorami, pieczywo mieszane z masłem, herbata.
Obiad: Zupa warzywna z ryżem, farfalle z sosem pomidorowo-marchewkowym z mięsem wieprzowym, kompot owocowy.
Podwieczorek: Pudding jaglany z musem truskawkowo-jagodowym, herbata.

Wtorek 06.09.2022
Śniadanie:  Pasta z czerwonej fasoli ze śliwką, pieczywo mieszane z masłem, herbata.
Obiad: Zupa koperkowa, kotlet pożarski, z sosem warzywnym, kasza kus kus, pomidor z cebulką, kompot owocowy.
Podwieczorek: Sałatka ryżowa z szynką, ogórkiem kiszonym, pietruszką, koperkiem, owoc, herbata.

Środa 07.09.2022
Śniadanie:  Pasta jajeczna ze szczypiorkiem, pieczywo mieszane z masłem, herbata.
Obiad:  Zupa krupnik, pierogi z białym serem i polewą śmietanową, kompot owocowy.
Podwieczorek:  Sałatka z kaszą kus kus, papryką, ogórkiem kiszonym, serem żółtym, owoc, herbata.

Czwartek: 08.09 .2022
Śniadanie:  Twarożek na słodko, bagietka z masłem, herbata.
Obiad: Zupa jarzynowa, bitki wieprzowe w sosie własnym, ziemniaki. mizeria ze śmietaną, kompot owocowy.

Piątek: 09.09.2022
Śniadanie: Tosty z szynką, serem, papryką, herbata.
Obiad: Zupa cukiniowa, pieczony filet rybny w mące kukurydzianej, ziemniaki, surówka wielowarzywna, kompot owocowy.

Posiłki są dostosowane do indywidualnych diet dzieci.

JADŁOSPIS BEZMLECZNY 05.09.2022r. – 09.09.2022r.

Poniedziałek 05.09.2022
Śniadanie: Pasta z ciecierzycy z suszonymi pomidorami, pieczywo mieszane, herbata.
Podwieczorek: Pudding jaglany na mleku ryżowym z musem truskawkowo-jagodowym, herbata.

Środa 07.09.2022
Śniadanie:  Pasta jajeczna ze szczypiorkiem, pieczywo mieszane, herbata.
Obiad:  Zupa krupnik, pierogi z truskawkami, kompot owocowy.
Podwieczorek:  Sałatka z kaszą kus kus, papryką, ogórkiem kiszonym, owoc, herbata.

Czwartek: 08.09.2022
Śniadanie: Kanapka z szynką, ogórkiem, pomidorem, pieczywo mieszane, herbata.
Obiad: Zupa jarzynowa, bitki wieprzowe w sosie własnym, ziemniaki, ogórki,kompot owocowy.

Piątek: 09.09.2022
Śniadanie: Tosty z szynką, papryką, herbata.

Posiłki są dostosowane do indywidualnych diet dzieci.

JADŁOSPIS BEZMLECZNY 05.09.2022r. – 09.09.2022r.

Środa 07.09.2022
Śniadanie:  Pasta jajeczna ze szczypiorkiem, pieczywo mieszane, herbata.
Obiad:  Zupa krupnik, pierogi z truskawkami, kompot owocowy.

Czwartek: 08.09.2022
Śniadanie: Kanapka z szynką, ogórkiem, pomidorem, pieczywo mieszane, herbata.

Piątek: 09.09.2022
Śniadanie: Tosty z szynką, papryką, herbata.

Posiłki są dostosowane do indywidualnych diet dzieci.

JADŁOSPIS BEZGLUTENOWY 05.09.2022r. – 09.09.2022r.

Poniedziałek 05.09.2022
Śniadanie: Pasta z ciecierzycy z suszonymi pomidorami, pieczywo bezglutenowe, herbata.
Obiad: Zupa warzywna z ryżem,makaron bezglutenowy z mięsem wieprzowym, kompot owocowy.

Śniadanie:  Pasta z czerwonej fasoli ze śliwką, pieczywo mieszane, herbata.
Obiad: Zupa koperkowa, pulpet z indyka, kasza gryczana, gotowana marchewka z groszkiem, kompot owocowy.

Środa 07.09.2022
Śniadanie:  Pasta jajeczna ze szczypiorkiem, pieczywo bezglutenowe, herbata.
Obiad:  Zupa krupnik,bezglutenowy naleśnik z mięsem wieprzowym, kompot owocowy.

Czwartek: 08.09.2022
Śniadanie: Kanapka z szynką, ogórkiem, pomidorem, pieczywo bezglutenowe, herbata.
Obiad: Zupa jarzynowa, bitka z szynki wieprzowej, ziemniaki, gotowane brokuły,kompot owocowy.

Piątek: 09.09.2022
Śniadanie: Tosty z szynką, papryką, na pieczywie bezglutenowym, herbata.
Obiad: Zupa cukiniowa, pieczony filet rybny, ziemniaki, gotowany brokuł, kompot owocowy.
Podwieczorek: Ciasto śliwkowe na mące gryczanej, herbata.